Metoda terapeutyczna manualna, oparta na fizjologii i patofizjologii Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. Bazująca na uaktywnianiu punktów akupunkturowych na całym ciele,  leżących w przebiegu różnych meridianów głównych (12) oraz cudownych  (8 Bai Mai), oraz punktów extra (w sumie punktów, zaokrąglając, jest około 1000 na całym ciele).

Wyrównuje potencjał energetyczny stanowiąc o harmonijnym przepływie energii w meridianach, narządach, komórkach.

Przekierowując  energię z danych punktów akupunkturowych do innych miejsc i obszarów, zwrotnie wpływa na harmonijną współpracę wszystkich części organizmu ludzkiego, jego emocji oraz umysłu.

Ta bezpieczna metoda terapii wykorzystuje w diagnostyce i uzdrawianiu prawa przyrody, które wywierają wpływ na ludzki organizm. Współzależność człowieka od  otoczenia (skala makro) zaobserwowali ok 5 tysięcy lat temu m.in. Chińczycy i przełożyli na skalę mikro w stosunku do naszego ciała i jego zawartości oraz umysłu.


 


W Medycynie Chińskiej punkty akupunkturowe możemy wzmacniać, bądź osłabiać różnymi metodami  – dotykiem, igłą, igłą taoistyczną, prądem niskiej częstotliwości, laserowo, a nawet mentalnie.

W akupresurze wykorzystujemy metodę palpacyjną, polecaną dzieciom i osobom starszym, kobietom w ciąży oraz tym, którzy boją się innych technik.

Zgodnie z prawem zachowania energii, nie możemy wydatkować energii więcej niż posiadamy. Jeśli tak czynimy, organizm będąc stale w niżu energetycznym – szybciej się starzeje, i naraża się na choroby, dysfunkcje, negatywne ingerencje z zewnątrz.  Nie dojdziemy do wzrostu energii zdrowotnej czyli zdrowienia, gdy będziemy energię stale zużywać szybciej, niż ją uzupełniamy. Nie możemy wtedy winić jakiejkolwiek metody leczniczej, system leczenia, lekarza czy terapeuty – lecz siebie- za własną nieumiejętność zarządzania własną energią, niewłaściwą dietę,

Warto w przebiegu leczenia medycyną chińską i innymi terapiami holistycznymi – więcej odpoczywać, obserwować własne wzorce działań w dniu codziennym, odżywiać się żywnością z większą ilością energii Qi i łatwostrawną, gotowanymi warzywami, więcej wypoczywać, podwyższać jakość odczuwania własnego ciała, samego siebie, odczuwanie tego co jemy, jak jemy, uświadamiać sobie własne wzorce emocjonalne i psychologiczne, doprowadzające do dysharmonii,  zastoju energetycznego w ciele. Dlaczego? Doprowadzają one bowiem do „krystalizowania” się choroby, manifestowania skutków na wielorakie sposoby w różnych rejonach ciała, energii i naszej psychiki.

Organizm nasz podlegając terapii Tradycyjną Medycyną Chińską transformując energię, może czasami  przejściowo odczuwać różne objawy detoksykacji niezbyt przyjemne jak: zmęczenie, senność, krótkotrwałe nawroty objawów choroby dawno przebytej. Proszę się nie przejmować, to objawy naturalne, gdyż patogeny często wychodzą tą samą drogą, którą weszły, stąd nawet wysypki skórne przejściowe, przejściowy wzrost temperatury, nudności, i wiele innych objawów, które stłumiliśmy lekami chemicznymi, sterydami, brakiem wypoczynku, snu, rekonwalescencji, etc. przechodzą bezpowrotnie.

Częściej jednak pojawiają się : relaks, rozluźnienie, większą otwartość, tuż po zabiegu i w jego czasie, wyczulenie zmysłów, cichną rozbiegane myśli i rozemocjonowany umysł, zwiększa się chłonność umysłu, polepsza pamięć długo i krótkotrwała, trawienie, jakość snu, odporność na stres, etc.