Drenaż limfatyczny jest zabiegiem skutecznym, aczkolwiek najbardziej łagodnym z zabiegów oferowanych na mojej stronie Conscious Recovery.

Masaż ten jest powszechnie w Europie uznawanym masażem. Jako jeden z wiodących masaży w oficjalnej medycynie, cieszy się zatem wieloletnim uznaniem.


Masaż limfatyczny stosowany jest w kosmetyce, medycynie i dermatologii estetycznej w celu oczyszczenia i stymulacji skóry twarzy, dekoltu oraz górnej części klatki piersiowej. Pierwsze wyniki wyniki jego dobroczynnego wpływu na zdrowie i urodę tego rodzaju masażu, opublikowano w 1934r. , poparte dwudziestoletnimi badaniami klinicznymi duńskiego lekarza i masażysty. W latach 80-ch metoda ta znacznie się rozwinęła i wciąż jest udoskonalana oraz poddawana wielu badaniom.


Drenaż limfatyczny ma za zadanie stymulację układu limfatycznego, polega on na uciskaniu i pocieraniu skóry poprzez zastosowane określonych technik, specjalistycznych ruchów tak, by przepchnąć nagromadzony pod nią płyn – limfę, co zlikwiduje obrzęk i poprawia krążenie chłonki.


Limfa jest jasnym wodnistym płynem, który zawiera min.: białka i elektrolity. Pochodzi ona z krwi i oczyszcza tkanki organizmu. Znajdują się w niej limfocyty, które wchodzą w skład układu odpornościowego.


Twarz dzięki regularnym sesjom masażu limfatycznego zostaje ujędrniona, zmarszczki spłycone. Zanikają obrzęki, nawet te zastoinowe i zapalne. Usunięte zostają toksyny z komórek skóry, a krążenie limfy przebiega znacznie sprawniej.


Masaż limfatyczny twarzy i jej okolic jest łagodnym w odczuciach zabiegiem, który głęboko, pozytywnie i skutecznie wpływa na cały organizm. Wykonywane są powolne ruchy, z umiarkowaną siłą, zgodnie z przepływem limfy w układzie limfatycznym i żylnym, gdyż fizjologiczny przepływ chłonki wymaga wolnego, ale stanowczego tempa masażu, unikając nadmiernego rozgrzania tkanek, to rodzaj masażu pompująco-ugniatającego. Tempo masażu jest bardzo wolne (ok. 10-15 ruchów na minutę), a wykorzystywane techniki wykonywane są płynnie i delikatnie. Dlatego po zabiegu człowiek czuje się odprężony, zrelaksowany i lekki.


Drenaż limfatyczny wykonują często gabinety kosmetyczne i medycyny estetycznej. Często jest łączony z innymi zabiegami na skórę twarzy np. mezoterapią.


Masaż limfatyczny twarzy trwa około pół godziny, drenaż około 45 min.


Dobrze przeprowadzony drenaż limfatyczny twarzy pomaga pozbyć się problemów z zatokami, opuchlizny oczu i innych części twarzy, poprawia kondycję skóry, sprawia też, że zwiększa się wchłanianie substancji odżywczych i leczniczych zawartych w stosowanych kosmetykach.

Może być on wykonany manualnie przez specjalistę lub za pomocą nowoczesnych, precyzyjnych urządzeń.
W efekcie twarz wygląda świeżo, młodo i lekko, poprawia się kolor skóry, widocznie znikają obrzęki pod oczami i objawy zmęczenia widoczne wokół oczu.
Spokojny przebieg masażu relaksuje i odpręża, co skutecznie uzupełnia terapeutyczne działanie drenażu limfatycznego.


 Kiedy warto wybrać się na drenaż limfatyczny?


 – przed rozpoczęciem kuracji antycellulitowej lub w ramach takiej kuracji, jeśli masaż połączy się z odpowiednimi preparatami chemicznymi, np. ampułkami antycellulitowymi;
 – w przypadku tzw. ciężkich nóg (opuchlizna pojawiająca się pod koniec dnia, twarde, nabrzmiałe łydki); to także świetny zabieg dla kobiet chodzących na wysokich obcasach;
– w kilka tygodni po urodzeniu dziecka – masaże takie dają bardzo dobre rezultaty w poprawie kondycji nóg młodej mamy;
– aby wpłynąć na przyspieszenie wchłaniania siniaków i krwiaków po urazach;
 – w celu oczyszczenia organizmu, ponieważ drenaż limfatyczny usuwa zbędne produkty przemiany materii (po zabiegu odczuwalna jest wzmożona moczopędność, co jest naturalnym objawem pracy organizmu);
 – podczas odchudzania, ponieważ masaż wspomaga ten proces;
 – przed wielkim balem, ślubem, weselem – odprężone nogi pozwolą nam bawić się na parkiecie wiele godzin. Zwłaszcza polecam pannom młodym, które w swój wielki dzień muszą być na nogach od świtu, aż po świt dnia następnego.

Przeciwwskazania do masażu limfatycznego:


 

 • stany zapalne, alergiczne i zakaźne skóry
 • wylewy pourazowe, zakrzepica
 • rany i uszkodzenia na skórze
 • usunięcie zęba i zmiany ropne okołozębowe
 • stan ropny migdałów
 • guzki w przebiegu węzłów chłonnych, nowotwory skóry
 • zaawansowana miażdżyca naczyń
 • stany gorączkowe, podwyższona temperatura ciała
 • wady serca (niektóre), niewydolność krążenia
 • wysokie nadciśnienie tętnicze
 • zapalenie żył i świeże zakrzepy, zapalenie naczyń chłonnych
 • nadczynność tarczycy (nie można masować szyi zapalenia. W medycynie estetycznej drenaż limfatyczny służy jako metoda przygotowawcza do niektórych zabiegów wykonywanych w okolicy twarzy, np.; peelingów, przed zastosowaniem wypełniaczy, a także przed i po drobnych zabiegach chirurgicznych. Natomiast w chirurgii plastycznej taki masaż twarzy jest uznaną metodą rewitalizacyjną po zabiegach liftingu twarzy.