Dietetyka wg Tradycyjnej Medycyny Chińskiej (TCM) oparta jest na zaobserwowanych prawach współzależności.
Prawo współzależności jest wszechobecne. W przyrodzie, w kosmosie, w świecie zewnętrznym – np. w pięciu elementach, które wzajemnie na siebie oddziałują w różnych proporcjach, stale się uzupełniając, ścierając, tworząc interakcje, i Nowe. Energia nigdy nie ginie. Ma jedynie różne aspekty z chwili na chwilę.
Płynąc stale niesie ze sobą różne odcienie, kształty, wydźwięk, harmonię, którą poprzez własny osąd, pożądanie, awersje, niechęci, lgnięcie – postrzegamy przez własny pryzmat programów, wzorców, oceniając jako przydatne bądź nieprzydatne czy szkodliwe dla nas etc.

Zaobserwowaną skalę makro ze świata zewnętrznego przełożono w TCM na skalę mikro przekładając ją na wnętrze człowieka, jego ciało, organy, sposób poruszania się energii, jej przemian, tworzenia się nowych energii z syntezy starej i materii, etc.

W ciele ludzkim również uświadomienie współzależności ma wielkie znaczenie: w przepływie rozmaitych energii, krwi, hormonów, limfy, przepływie emocji czy myśli, funkcjonowaniu mięśni, naczyń, neuronów, po najmniejsze organelle komórkowe. Jeśli jest obecny stale czynnik świadomości, uświadamiamy sobie własne ciągi  mechanizmów, wracamy bez wysiłku do naturalnej harmonii energetycznej ciała, umysłu, emocji.