Wątroba

Funkcje obiegu czynnościowego Wątroby

(organu wątroby, energii w meridianie Wątroby i samego meridianu Wątroby).

Wiosna – naturalna dominacja elementu Drewna

Utrzymuje swobodny przepływ Qi

Wątroba odpowiada za utrzymanie swobodnego niczym niezblokowanego krążenia Substancji i równomiernego przepływu energii Qi w całym organizmie. Stąd odpowiada za rytm i harmonię wszystkich funkcji fizjologicznych oraz sposób, w jaki się zachowujemy.

Nie ma jednak wpływu na ilość Qi ani na siłę jej krążenia. 

Dysharmonie Wątroby powoduje zablokowanie czy zastój krążenia Substancji i Qi co przyczynia się do zaburzeń regularności i harmonijności wielu funkcji naszego organizmu oraz zachowania.

Wyróżnia się 4 główne aspekty związane ze swobodnym utrzymywaniem Qi przez Wątrobę:

  • zrównoważenie emocjonalne,

  • właściwe trawienie,

  • wydzielanie żółci,

  • regularne miesiączkowanie.

Zrównoważenie emocjonalne:

Wątroba „zdrowa” to harmonijne związki z otoczeniem.

Zastój Qi Wątroby – zblokowane krążenie Qi Wątroby- to nieadekwatne reakcje, nieodpowiednie lub nadmierne, w kontaktach ze światem zewnętrznym.

Właściwe trawienie:

Swobodny przepływ Qi jest również ważny w związku z harmonijnym trawieniem, prawidłowy przebieg trawienia związany z Żołądkiem i Śledzioną. Zastój Qi Wątroby spowoduje problemy z trawieniem zaburzając cykl kontrolny- wtedy Wątroba – element drewna, zaatakuje element ziemi – Żołądek i Śledzionę. Objawem gdy Wątroba jest wtedy w wyżu a Śledziona w niżu, jest niepełne wypróżnianie się rano kilkakrotnie, lub często w ciągu dnia, niestrawione resztki pokarmu w stolcu a więc lepki stolec klejący się do muszli klozetowej.

Wydzielanie żółci: swobodny przepływ Qi jest również istotny by nie dochodziło do zakłócenia prawidłowego wydzielania żółci.

Regularne miesiączkowanie:

tu również powinien być zapewniony niezakłócony i równomierny przepłw Qi i Xue. Miesiączkowanie jest również związana z Przechowywaniem Xue przez Wątrobę.

Przechowywanie Xue przez Wątrobę

Wątroba jest zbiornikiem na Xue, przechowuje ją, z czym związany jest harmonijny przepływ emocji,  płynność w uwalnianiu Xue do obiegu, np do odpowiednich mięśni, co ma wielkie znaczenie dla sportowców, oraz za swobodny niezakłócony powrót Xue do Wątroby gdy obciążenie fizyczne maleje. 

Zaburzenie tej funkcji Wątroby, powoduje, że w obiegu jest zbyt dużo lub za mało Xue, brak jej płynnośći w jej uwalnianiu i przyjmowaniu.

Zarządza ścięgnami

CDN………………..

Akupunktura i fitoterapia ziołami europejskimi i chińskimi:

KONTAKT:

Inez Broj

tel. +48 883 111 388

email: office@consciousrecovery.eu