Czysta, odpowiednio nawilżona, gładka i jędrna skóra to wypadkowa wielu składowych w naszym życiu.
Efektu stylu życia, diety, umiejętności pracy z samym sobą (emocje, sposób myślenia), środowiska zewnętrznego, a nawet wpływu innych na nas samych.

Lecznicze zioła chińskie i europejskie w schorzeniach dermatologicznych, stosujemy w Conscious Recovery w celu wyleczenia przyczyn schorzeń dermatologicznych oraz niejednokrotnie bolesnych i uciążliwych jej skutków.
Wg fizjologii i patofizjologii medycyny chińskiej podłożem trądziku, wyprysków, pokrzywek czy wielu innych chorób skóry, jest rozchwiany balans energii w warstwach energetycznych, patogeny jak: pasożyty, pleśnie, grzyby, wirusy, bakterie, połączone z patogenami gorąca, suchości, niedoborami Xue, Yin Nerek, zakwaszeniem organizmu jednostronna dietą, itp, … które to wtórnie dopiero wpływają na gospodarkę hormonalną, odporność, trawienie, wagę ciała, podział komórkowy, procesy naprawcze, metaboliczne, itp.

W Kosmetyce Naturalnej Conscious Recovery zioła stosujemy w celu stworzenia optymalnych warunków do szybszej odnowy komórek, przedłużenia ich podziałów, oraz właściwego podziału każdej komórki, co daje: ujędrnienie skóry, właściwe napięcie skóry, głębokie nawilżenie „od wewnątrz”, odnowę kolagenu i elastyny.

Procesy naprawcze nie tylko skóry, zaczynają się „od środka” i tak też należy (by mieć trwałe rezultaty) – stosować optymalną dietę, styl życia, zawsze być „na bieżąco” z sobą samym, wewnętrznie i zewnętrznie – czyli uświadamiać sobie w pracy, w czasie wypoczynku, iż stres jest jednym z automatyzmów, który w takiej ilości w jakiej obecnie społeczeństwo mu się poddaje jest niepotrzebny a wręcz szkodliwy. Bowiem w czasie stresu komórki wstrzymują prawidłowy podział, lub dzielą się wadliwie, co powoduje starzenie się w szybszym tempie, przewlekłe zmęczenie, ciężkość ciała i umysłu, zniechęcenie, wypalenie zawodowe, po nowotwory.

Apoptoza komórki czyli jej śmierć zachodzi po 50-tym podziale, do 50-go podziału nie zawsze dzielą się one prawidłowo, patologia podziału następuje w czasie nie tylko stresu, ale również gdy organizm jest zatoksykowany metalami ciężkimi dodawanymi do żywności w celu np konserwacji (np arsenem pryskane są winogrona), oraz gdy organizm osłabiony jest lambliami, przywrami, i innymi pasożytami nie tylko w jelitach, ale w arteriach, mózgu itp. Organizm osłabiony wieloma przewlekłymi chorobami odzwierciedla to m.in na skórze.

By temu zapobiec w dermatologicznym i kosmetycznym stosowaniu ziół stosujemy również jednocześnie wiele metod detoksykacji organizmu z toksyn, metali ciężkich, oraz terapię antypasożytniczą, ziołami i  aparaturowo (Zapper, Radamir, Biorezonator), suplementacją detoxykacyjną, wzmacniającą, odżywczą.  Do terapii ziołoleczniczych stosujemy specjalne zioła dobierane indywidualnie, oleje, posiadające atesty, i inne środki spożywcze.

Przepisanie ziół zachodzi po wnikliwej diagnostyce opartej na Tradycyjnej Medycynie Chińskiej, czyli wg wskazań pulsów (jest podstawowych pulsów w TCM około 64 plus wiele ich kompilacji), odczytów na języku, z moczu, wywiadu, palpacyjnie, widoku ogólnego wyglądu ciała, zachowania, i wielu innych.

Łączenie wielu terapii, holistycznie traktujących zdrowie, człowieka, z zabiegami kosmetyki naturalnej, proponowanej na tejże stronie wraz z innymi terapiami, jak Metoda Dwupunktowa, Terapia Podstrukturalna CR, Coaching CR,  jest głębszym sięganiem do przyczyn zaburzeń, czyli do podstaw psycho-emocjonalnych, energetycznych i stanowi trwałe usuwanie bezpośrednich przyczyn chorób dermatologicznych.